A Madách, a Gábor Dénes és a sándorfalvi…

2009-12-03 10:38

… Pallavicini a győztes

 

Hárman nyerték el a Színházbarát iskola-díjat

Két szegedi iskola, a Madách és a Gábor Dénes, valamint a sándorfalvi Pallavicini általános iskola nyerte el idén a Szegedi Nemzeti Színháztól a Színházbarát iskola kitüntető címet.


Létkérdés a színházak számára, hogy minél több diák nézze meg az
előadásaikat és a fiatalok körében népszerűbbé váljanak. A szegedi teátrum tavaly indította el a Színházbarát iskola-versenyt. Amikor Gyüdi Sándor főigazgató felvette a kapcsolatot az általános és a középiskolák vezetőivel, Spiró György néhány évvel ezelőtti meghökkentő mondatával indított: "ma a közönség butább és műveletlenebb, mint húsz évvel ezelőtt". A direktor úgy véli: az iskoláknak és a teátrumnak közös a felelőssége ezen a téren, ezért elengedhetetlennek tartja kapcsolatépítést a pedagógusokkal. Már sikeres fórumot is rendeztek, ahol arról is beszélgettek a színháziak a tanárokkal, hogy a pedagógusok milyen jellegű produkciókat szeretnének látni, hogyan kapcsolható össze a színház és az irodalomtanítás. Az idei évad műsortervének kialakításakor kikérték a tanárok véleményét is.

Második alkalommal hirdetették meg a Színházbarát iskola-versenyt: három kategóriában a legtöbb bérlettulajdonost felmutató intézmény nyerhette el a kitüntető címet. Nemcsak az adott suli által csoportosan vásárolt gyermek- és diákbérleteket, hanem, a tanárok és a szülők bérleteit is beszámították. Úgy tartják, a gyerekek színházba járási kedvének felkeltése elsősorban a pedagógusokon múlik, ezért győztes iskolák tanári karát ajándékjeggyel meghívják az előadásaikra – nem egy konkrét produkcióra, hanem közzéteszik azokat az időpontokat, amelyekre bejelentkezhetnek a tanárok. Minden pedagógus két főre szóló jegyet kaphat, így partnerével együtt mehet el a kiválasztott előadásra. A másik díj a diákoknak szól: a győztes iskola sokkal nagyobb keretszámot kap a diákok által látogatható főpróbákra.

– A Madáchból régóta járnak a diákok a színház előadásaira, nagyon szeretik a produkciókat. Már az alsó tagozatban a kulturált, szép magyar beszédre nevelik a pedagógusaink a gyerekeket, valamint arra is, hogy az életük szerves része legyen a kultúra, a színház. Minden évben rengetegen vesznek színházbérletet, idén 334 diákunk és 26 tanárunk vásárolt. A színház megkérdezi, hogy mit szeretnénk látni, és a javaslataink visszaköszönnek a programban. Az idei évad diákoknak szóló produkcióit, Az aranyszőrű bárányt és a Hattyúk tava gyerekváltozatát is kitűnő választásnak tartom. Remek kezdeményezés a magyartanárok számára felajánlott Jutalom-bérlet is, amit sokan kihasználnak. A mi iskolában a színházi világnapról is megemlékezünk – hangsúlyozza Ezumahné Németh Györgyi, a szegedi Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola igazgatója, miután Gyüdi Sándortól átvette a Színházbarát iskola-díjat.


– Közlekedést, informatikát, elektronikát tanítunk, tehát alapvetően
műszaki beállítottságú középiskola a Gábor Dénes. Nem mondhatjuk, hogy a diákjainkhoz eleve közel áll a színház. Magyartanár kollégáimnak dolgozniuk kell azért, hogy meggyőzzék őket a színházba járás fontosságáról. Szerencsések vagyunk, mert több hajdani növendékünk példáját is el tudjuk mondani, akik a korábban jól működő színjátszó körünkből indulva neves művészek lettek, például Anger Zsolt színész-rendező vagy Ungvári István színész. Büszkék vagyunk rá, hogy műszaki középiskolaként elnyertük a színháztól a kitüntető címet – mondja Juhász Róbert, a szegedi Gábor Dénes középiskola igazgató-helyettese.

– Már 9-10 éve rendszeresen járnak diákjaink a színház gyermekelőadásaira, a hatszáz tanulónk közel egyharmada bérlettel is rendelkezik. Magyar szakos tanáraink felkészítik a gyerekeket az előadásokra. Emelt szintű rajzoktatás folyik nálunk, a színházi élmények is rendszeresen visszaköszönnek a gyerekek rajzain. Az idei

műsorkínálatot jónak tartom, mint ahogyan azt is, hogy most a vidéki
iskolák számára külön kategóriát alakítottak ki a versenyben – mondja Nógrádi Erika, a sándorfalvi Pallavicini általános iskola igazgatója,aki szerint a nevelőtestület örömmel fogadta a díjjal járó ajándékjegyeket, a Jutalom-bérletet is jól ki tudják használni.
Hollósi Zsolt