Antigoné a Vedresben

2012-04-07 10:02

A Szegedi Nemzeti Színház művészei Barnák László rendhagyó tantermi rendezésében tegnap a Vedres építőipari szakközépiskola 9/A osztályának játszották el Szophoklész Antigonéját.
Színházzá változott tegnap a szegedi Vedres István szakközépiskola egyik tanterme: az Antigonét vitték el a színészek az építőiparisok irodalomórájára. – Reggel fél 9 szokatlanul korai időpont a fellépéshez, de már kedden is eljátszottuk ilyenkor a darabot a Radnótiban – mondta torkát köszörülve a rendhagyó óra előtt a Szophoklész-tragédia címszereplője, Danis Lídia. Kollégái előkészítették a tantermet a 9/A diákjaival: a középső padsor a helyén maradt, a két szélsőt a falhoz pakolták. Barnák László a tantermek adottságaira szabta rendezését: tanári asztal, iskolapad, szék, ajtó, tábla, könyv és néhány füzet a legszükségesebb díszlet és kellék.

Becsöngetésre indult a játék: a Kar szerepében Savanyu Gergely köszöntötte a belépő Kreónt. Pataki Ferenc mintha tanár lenne, úgy indította a király monológját. A diákok meglepve figyeltek, majd látszott: a színészek játéka magával ragadta őket.
Szophoklész 2454 évvel ezelőtt született remekműve ma is frissnek, sőt aktuálisnak tűnik: a hazaárulás, a haza érdeke mostanában is gyakran elhangzó kifejezések. Becsület és tisztesség, az erkölcs és a hatalom viszonya is alapkérdések.

– Nagyon jó volt az előadás, tetszett, hogy ennyire testközelbe hozták a történetet. Jó ötlet volt, hogy Antigoné elmondta Illyés Gyula híres versét, az Egy mondat a zsarnokságrólt is, ami meglepően jól illett Szophoklész szövegéhez – mondta a rendhagyó előadás után az egyik diák, Berta Eszter. Osztálytársa, a belsőépítésznek készülő Dancsó Kristóf is lelkesen kommentálta a produkciót: – Dinamikusan játszottak, sokszor viccesek voltak, Antigoné felállt a tanári asztalra is. Nagyon élveztem, talán azért, mert én is szeretek színészkedni. A Kreónt játszó Pataki Ferenc tetszett a legjobban, tökéletesen átélte a szerepét. Jó lenne, ha más darabokat is láthatnánk így irodalomórán. A Hamletet is szívesen megnézném hasonló formában. Hagyományos színházban legutóbb a Rómeó és Júliát láttam Budapesten.
– Fontosnak tartom, hogy a gyerekek testközelből is lássanak egy-egy előadást, és ne csak olvassák, hallják is az autentikus szöveget. Már tanultuk az Antigonét, a diákok érzékelték az isteni és a belső törvények közötti problémát. Hogyan kell az írott és íratlan szabályokat betartani vagy épp áthágni. Azt gondolom, ezt az előadást látva sokkal jobban megértették ezeket a kérdéseket. Azért is érdekes volt közelről megfigyelni a színészek játékát, mert épp most vettük a Hamletet; a Hekuba-monológot és az Egérfogó-jelenetet külön is elemeztük, beszélgettünk arról is, hogy mit jelent eljátszani egy szerepet. Roppant hálásak vagyunk a színészeknek, hogy a tanteremben adták elő a darabot – mondta az osztály magyartanára, Matos Mária, a Vedres humán munkaközösségének vezetője, aki a színházi világnapon is elvitte diákjait a színházba. – Nemcsak a tananyagot tanítom, hanem szemléletet, gondolkodásmódot is szeretnék átadni.

Misszió a középiskolákban
A Haimón és Teiresziász szerepét is játszó Barnák László, a projekt vezetője elmondta: a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően összesen 10 tantermi Antigoné-előadást tartanak a megye 8 középiskolájában. Tegnap a Deák-gimnáziumban is nagy sikerrel játszották a produkciót, a jövő héten pedig a Kőrösyben, a Tömörkényben és az erdészeti szakközépben, utána pedig a szentesi és a makói Juhász Gyula gimnáziumban is előadják. A csapat abban bízik, hogy a következő tanévben is folytathatják a missziót, és más műveket is színpadra állíthatnak így.

A produkcióról képgaléria itt tekinthető meg:

http://www.delmagyar.hu/kepek/antigone_a_vedresben/2024799/2668489/

 


Délmagyarország
2012.04.05.