Pipás Pista életre kel

2013-01-28 13:05

Szabó Gabi címszereplésével, Kovács Frigyes rendezésében ma 19 órától tartja a drámai tagozat Pozsgai Zsolt tanyawesternjének, a Pipás Pistának az ősbemutatóját a kisszínházban.
A kiemelt, nemzeti intézményi kategóriába sorolt szegedi teátrum ettől az évtől minden szezonban bemutat egy új, kortárs magyar darabot. A sorozat a mai kisszínházi ősbemutatóval indul: Pozsgai Zsolt drámaíró, az Újszínház művészeti vezetője az átokházi tanyavilág férfiruhába bújt legendás női bérgyilkosáról, Pipás Pistáról írt tanyawesternjét Molnár Zsuzsa díszletében és jelmezeivel Kovács Frigyes Jászai Mari-díjas színész-rendező állította színpadra.
– Öntörvénykezésbe kényszerített, öntörvényű emberek éltek az 1920-as években a dél-alföldi tanyavilágban. A civilizáció nem érintette meg őket, írni-olvasni többnyire nem tudtak, szinte civilizáción kívül éltek. Ha bármiféle sérelem érte őket, az igazságszolgáltatás nem érte el őket. Az erős igazságérzettel rendelkező Pipás Pista arra kényszerült, hogy maga tegyen igazságot. Fontos tisztázni: Pozsgai Zsolt darabja fikció. Mi nem történelmi hűségre törekvő dokumentumjátékot játszunk, hanem fikció alapján keressük és képzeljük el Pipás Pista és a többi szereplő igazságát. Tehát nem keressük, hanem „ferdítjük" azt a történelmi igazságot – amelyet hál’ istennek Ember Judit 1983-as dokumentumfilmjében és Veszelka Attila 2006-os könyvében pontosan föltárt. Felpezsdült most az érdeklődés Pipás Pista és kora iránt, készülőben van egy újabb hiteles kötet is az igaz történetről – mondja Kovács Frigyes, az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, aki bár sokszor járt már Szegeden, sokszor tárgyalt együttműködésről is az elmúlt évtizedek helyi színidirektoraival, de ez az első közös munkája az itteni társulattal.
– Előadásunk arra biztosan jó lehet, hogy azok az emberek, akiket érdekel a korszak, népünk történetének ez a nem éppen dicsőséges fejezete, utánanézzenek a hiteles sztorinak is. Mint minden jó színdarabban, ebben is egyaránt van dráma és humor. Szerintem a legvéresebb tragédiát, még az Antigonét is úgy kell előadni, hogy abban is meg kell keresni a humoros elemeket, mert az élet is ilyen. Mi már túl vagyunk ezen a korszakon, bizonyos rálátással, filmélmények és történelmi tapasztalatok birtokában felülről tudjuk látni és láttatni Pipás Pista korát – hangsúlyozza a rendező, aki úgy véli, a szegedi társulat tehetségesnél tehetségesebb színészekből áll, akikkel örömmel dolgozott együtt.

Kiállítás – rajzokból

A színház az ősbemutatóhoz kapcsolódva felkérte a Somogyi-könyvtár szervezte 4. Szegedi Képregényfesztivál alkotóit: rajzolják meg, szerintük hogyan nézhetett ki az átokházi tanyavilág híres-hírhedt réme; igazi nevén Rieger Pálné Fődi Viktória. A premier előtt 15 rajzoló egy-egy alkotásából kiállítás nyílik a kisszínházban, amely március 31-éig tekinthető meg előadásnapokon.

Délmagyarország
2013.01.25.