Mátyás mesék Szegeden…

2013-11-19 13:23

… egy utazó társulat előadásában
Mintha utcai színészek piactéri produkciójába csöppentünk volna. Barnák László és társulata színpadra állította a tanulságokról ismert Mátyás-mondákat.

„Históriákban szerepet kap majd holló és ló, udvarmester és katona, cselédlány és boszorkány, és persze a fiatal Mátyás, ki most éppen Prága városában raboskodik, míg odahaza, Budán a nép új királyt választ. Ha a néző elfoglalta helyét, a játszó öltse fel jelmezét, szóljon a furulya, zúgjon a szél, kezdődjék a játék!”.

Prága városában raboskodó Mátyás (Rédei Roland) már tűkön ül, hogy megtudja, mi hír a magyarországi királyválasztás körül. Barátja és tanítómestere, az itáliai humanista Jacopo Bradi (Somló Gábor) pórbálja vigasztalni és jó tanácsokkal ellátni az ifjút arra az esetre, ha odahaza őt emelnék a trónra. Ám Mátyás anyjának hollója (Bánvölgyi Tamás) meghozza az üzenetet, hogy Budáról hamarosan követség érkezik a raboskodó fiúhoz, ezért találgatni kezdenek, vajon mire jutottak a magyar nemesek a királyválasztás ügyében. Hunyadi hűséges szolgálólánya (Botka Dóra) és lova (Hekler Melinda) szinte biztosra veszik, hogy előttük áll az új uralkodó. Eljátszanak a gondolattal: mi lenne, ha Mátyás lenne az új király? Itt kezdődik a mese, sorra elevenedik meg néhány történet a televízióból jól ismert Mesék Mátyás királyról sorozatból kisebb átdolgozásokkal, de saját darabok is.
Az igazmondó juhász, a Beatrix királyné tréfája és a Népi jóslat az idősebb korosztályoknak ismerősen cseng, de a Mátyás király aranyszőrű báránya a Magyar népmesékből is ismert. A Furcsa látogatók című epizódnak csak átdolgozását látni Mátyás bolondjaként, de mint ahogyan azt Barnák László rendező portálunknak korábban elárulta, nem Újváry László rajzfilmjeinek feldolgozása volt a céljuk, hanem hogy a pörgős, animációs filmekhez szokott gyerkőcök érdeklődését felkeltsék, s tanulságos mesékkel kössék le figyelmüket.

Barnák Lászlónak sikerült. Thuróczy Katalin lineáris cselekménnyé foglalt történetét a szegedi nagyszínház legfiatalabb közönsége is könnyen megértette. Sokat segített ebben az öttagú mesemondó társulat fent említett felvezető szövege, amitől olyan érzése van a nézőnek, mintha egy korabeli piactér utazó színészeinek produkcióját látná. Így nem zavaró, hogy a színtéren, szinte percenként váltanak gúnyát, s a hollóból lett katona vagy a katonából lett juhász ugyanaz a személy (csak Rédei Roland karaktere állandó). Nem láttam sem unatkozó gyereket, sem az óráján „időmérő” felnőttet: a Mátyás mesék tökéletes családi mesejáték, ami még a kisiskolás korú csöppségeknek sem hosszú. Igaz, Edgar Allan Poe vagy Arany János Mátyás anyja című versének idézetei csak a felnőtteket mulattatták.

szegedma.hu
2013.11.18.
Gaál Bernadett

Fotógaléria itt:


http://szegedma.hu/hir/szeged/2013/11/matyas-mesek-egy-utazo-tarsulat-eloadasaban-fotok.html