Szeged – Ősbemutatóval indítja az évadot a szegedi teátrum: Bodolay Géza főrendező állította színpadra Pozsgai Zsolt új darabját, A Vasgrófot. Az 1918-ban meggyilkolt Tisza István egykori miniszterelnökről szóló történelmi dráma premierjét pénteken 19 órától tartják a kisszínházban. A címszerepben: Borovics Tamás.
– Több történelmi darabot írtam és rendeztem, nem szoktam eltérni a történelmi valóságtól, mert azt vettem észre, hogy a tények sokkal érdekesebbek, mint amit én valaha is ki tudnék találni. A Vasgróf tulajdonképpen a Tisza István ellen elkövetett merényletek története; ezeken keresztül próbáltam meg az I. világháború történetét fölvázolni, ami majdhogynem lehetetlen vállalkozás – fogalmazott az ősbemutatóhoz kapcsolódva tartott közönségtalálkozón Pozsgai Zsolt drámaíró-rendező, aki szerint az I. világháború 100. évfordulója és az 1937-es Tisza István-szobor visszahelyezése is aktuálissá teszi darabját. A szerző szerint – akinek A Kölyök és a Pipás Pista után ez már a harmadik premierje Szegeden – a valóságban is megtörténtek a történelmi játékban szereplő tények: Tisza kitiltotta az ellenzéket az országgyűlésből, a valóságban is elkövettek ellene merényleteket, volt háború, huszárság és Ady Endre is. Csak mindez annyira abszurdnak tűnik a darabban, hogy szinte már nem hisszük el.
– Azért is örültem, hogy Bodolay Géza rendezi A Vasgrófot, mert már sokszor dolgoztunk együtt, és csak örömet okozott azzal, ahogy a darabjaimat színre vitte. Nagy boldogság volt megírni, mert ritka az olyan történelmi figura, akiben a drámaíró megtalálja azt az ellentmondást, amitől az alak valóban színpadra való. Tisza István furcsa magatartást képviselt egész életében: végtelenül hitt az Osztrák–Magyar Monarchia függőségi viszonyában; és abban, hogy ennek így kell lennie, különben a nemzet eltörlődik a Földről. Ugyanakkor a nemzet függetlenségét, önállóságát rabságos börtönlétként képzelte el. Tisza Istváné számomra nagyon érdekes emberi magatartás, és fellépése a 20. század mindenféle borzalmainak kezdetét is jelzi. Nagy tanulság a halála, amelynek rejtélye a mai napig nem fejtődött meg, egyesek szerint a szerbek, mások szerint Károlyiék ölették meg, és más verziók is léteznek. Először találta magát szembe az ember az ismeretlen gyilkos fogalmával, amikor nem tudjuk már, hogy milyen érdekek miatt, kik ölnek és miért; miért robbannak ki háborúk – hangsúlyozta a szerző.
Bodolay a címszerepet Borovics Tamásra, Ady Endre figuráját Gömöri Krisztiánra bízta. Ilonkát, Tisza feleségét Kéner Gabriella, Csinszkát Csorba Kata, Almásy Denise grófnőt Borsos Beáta, Andrássy Gyulát Pataki Ferenc kelti életre.
Tisza a korabeli sajtóban
Pozsgai Zsolt nyitja meg ma 18.30-kor a kisszínházban a Somogyi-könyvtár kiállítását, amely az ősbemutatóhoz kapcsolódva villantja fel Tisza István életének néhány epizódját a korabeli lapok híradásai tükrében. A Vasgróf féltve őrzött magánéletéről, geszti otthonáról a Vasárnapi Újság 1904-ben tudósított. Tisza gyakori szereplője volt az ellenzéki élclapoknak is, különleges, elfeledett karikatúrákon keresztül megmutatják, hogyan látták őt politikai ellenfelei és támogatói. A miniszterelnök ellen elkövetett merényletekről a lapok izgalmas tudósításokat közöltek. A tárlatot Jurkovicsné Kálmán Margit és Kratochwill Ottilia könyvtáros szerkesztette.
Délmagyarország
2014.09.26.