Színpadon az ember sötét oldala

2015-09-29 07:12

Gogol és Genet egyaránt aktuálisak a mai ember számára Szabó Gabi szerint. A színésznő a Madame karakterét alakítja a Cselédekben. Bodolay Géza rendezésében ma mutatják be a két egyfelvonásos darabot Cselédek&Játékosok címmel a kisszínház színpadán.
Az ember sötét oldala kapja a főszerepet a kisszínház ma esti Cselédek&Játékosok című előadásainak színpadán. A két egyfelvonásos darabban Genet és Gogol első művei láthatók majd Bodolay Géza rendezésében. Az orosz műben csak férfiak, a franciában kizárólag nők szerepelnek majd.

– Mindkét darab az emberi gyarlóságot, gyengeséget és kicsinyességet mutatja be – közölte Szabó Gabi, aki a Madame karakterét alakítja a Cselédekben. Véleménye szerint elgondolkodtató és értékes szórakozásra számíthat a közönség.
Genet Cselédek című műve a kötelességtudó alázat mögött titkon megbújó, elnyomott szörnyeteget jeleníti meg. A történet érvényessége a színésznő nézetei alapján megkérdőjelezhetetlen.

– Nagyon pontosan beszél Genet a napjainkban is fellelhető szolgalelkűségről, megalkuvásról, szorongásról és félelmekről. Elgondolkodtató és zsigeri darab, amely olyan kérdéseket és lelkiállapotokat feszeget, amelyek manapság is aktuálisak – fejtette ki a Cselédek Madame-ja.

Véleménye szerint az a fajta kifinomultság, állandóság és rend, amelyet az általa alakított karakter képvisel, eltűnt a világból, ezért izgalmas kihívás számára a szerep. – Vannak pillanatok, mikor úgy gondolom, jó lenne, ha mindenki pontosan tudná, honnan jött, és hol a helye, hátha úgy derűsebb lenne a világ. Aztán rájövök, hogy az már túl idilli lenne – közölte mosolyogva.
Szabó Gabi elmondta, nagyra tartja az orosz művet is. – Gogol, úgy gondolom, mindenkinek közel kell, hogy álljon a szívéhez, mert minden művében roppant erős figurákkal és különleges, szatirikus világgal dolgozik, amely minden kor emberét képes magával ragadni – fogalmazott.

A színésznő májusban kapott Dömötör-díjat, ami nagy örömmel töltötte el, azonban elárulta: akad, amit a díjaknál is többre becsül.

– Nagyszerű érzés, és nagyon jólesik. Azonban el kell mondanom, mivel nem vagyok egy díjakkal elhalmozott színésznő, hasonló boldogság számomra, hogy itt élek, járok-kelek Szegeden, és odajönnek gratulálni az emberek, szép napot kívánni, vagy megkérdezni, hogy vagyok – fogalmazott Szabó Gabi, aki a díjátadó ünnepségen is hangsúlyozta, szeretné még közelebb vinni a Dömötör-díjat a közönséghez.

Kártyások

Az orosz darab címét eredetileg Kártyásokra fordította Makai Imre, amelyet a rendező, Bodolay Géza jobbnak ítélt az eredetihez igazítani. Gogol szereplőinek egyetlen szerelme a pénz, amelyet csalások árán igyekeznek megkaparintani. A történet furfangja azonban, hogy – sem egy kártyaparti, sem a hétköznapi élet esetében – soha nem lehetünk biztosak benne: ki a csaló, és ki a becsapott. A szerző e művében is rávilágít, az ember lényegéhez tartozik az értékek mellett a csalás, a simulékonyság, a hatalomvágy vagy éppen mások kihasználása is.

Délmagyarország
2015.09.25.
Koós Kata