Nem is annyira a történet érdekes, mint inkább az, hogy ebben a darabban mindenki ráismer valaki másra – vallja Ádám Tamás rendező Caragiale 1884-ben írt történetéről, melynek bonyodalma egy levél. Nem is akármilyen levél, egy szerelmeslevél, melyben szinte mindenki a fenyegetést látja.
Caragiale az egyik legismertebb román századfordulós drámaíró Eminescu mellett. Az elveszett levél a kor komoly társadalompolitikai bírálata, témájánál fogva Magyarországon is népszerű volt, és az ma is. Persze ahányféle politikai propaganda, annyiféle fordítása, átirata látott napvilágot hazánkban. Összesen kilenc alkalommal dolgozták át, ezzel rekordernek tekinthető.
Ádám Tamás rendező a Somogyi-könyvtárban tartott közönségtalálkozón hangsúlyozta, a darab elsősorban nem bel- vagy külpolitikáról, hanem az emberi gyarlóságról és aljasságról szól. Egy fiktív kisváros nem is annyira fiktív társadalmáról, ahol befolyásos emberek irányítanak, tettre kész rendőrök engedelmeskednek, és az egyszerű polgárok vakon azt teszik, amit a felsőbb hatalmak megkövetelnek tőlük. Még akkor is, ha arról van szó, kire kell ikszelni a választásokon. Mint kiderült, a szegedi előadáshoz Pozsgai Zsolt fordítását alkalmazzák színpadra, vagyis az eredeti, a mai kor emberének idegenül csengő Caragiale-szöveget “modernizálták”, közérthetővé tették. Hozzátette, a legjobb színészeket kapta a Szegedi Nemzeti Színháztól.
Borovics Tamás, aki a megye prefektusát alakítja, fájdalmasan kacagtató, zenés előadást ígért a közönségnek Caragiale görbe tükre. Mint mondta, az elveszett szerelmeslevél a porszem a korrupció gépezetében, aminek tartalmában mindenki a fenyegetést látja. A színész a szöveggel kapcsolatban megjegyezte, izgalmas szófordulatokat tartalmaz a már-már groteszk szituációkban.
Dudut, a város készenléti rendőrét Barnák László alakítja, aki a hatalomhoz igazodva, kötelességtudóan elvégzi a piszkos munkát a rend(szer) fenntartása érdekében. Szakmájából kifolyólag ő az egyik legműveltebb karakter, ugyanakkor rendkívül simulékony: családi állapotáról, gyermeki számáról senki sem tud pontos adatokat. Mindig ahhoz igazodik, ami számára kedvező.
Bár a rendező nem szeretett volna sokat elárulni a befejezés előtt álló színdarabról, Jakab Tamás (aki a választmányi elnököt játssza) egy-egy rövid részletet felolvasott a kétrészes, zenés tragikomédia szövegkönyvéből. Az elveszett levél című előadást február 12-én mutatják be a Szegedi Nemzeti Színház Kisszínházában.
szegedma.hu
2016.02.03.
Gaál Bernadett