Czár Gergely és Hegedűs Tamás koreográfiáját táncolja a Kortárs Balett

2016-05-12 12:11

Az évad utolsó bemutatójára készül a Szegedi Kortárs Balett, május 11-én Czár Gergely A doboz és Hegedűs Tamás Flash című koreográfiáját láthatja a közönség a kisszínházban. A munka gyümölcse a két fiatal társulati tag alkotói pályájának kiindulópontját jelenti.
A következő nemzedék koreográfusainak ad teret és szabad kezet Juronics Tamás, a kortárs balett Kossuth-díjas művészeti vezetője, valamint Pataki András igazgató A munka gyümölcse című estén május 11-én.
– 1990-ben Imre Zoltán, a Szegedi Balett akkori vezetője lehetőséget adott egy fiatalembernek, biztatta benne az alkotói vágyat. Ezt az első lökést szeretné ő most továbbadni, biztosítani a terepet más ifjú koreográfusoknak – mesélte Juronics Tamás, hogy miért támogatta kezdettől fogva a társulat két tagjának, Czár Gergelynek és Hegedűs Tamásnak a munkáját.
Hegedűs Tamás számára nagy megtiszteltetést és egyben kihívást jelent, hogy csatlakozhatott az alkotói esthez Flash című darabjával. – Az első nehézség a táncosból koreográfussá változás volt, magamtól féltem elsőként – vallotta be Tamás. – A társulat azonban megható pillanatokat hozó módon reagált erre a szerepcserére. A Flash az emberi sokszínűségről szól, egy férfi személyiségének „jó és rossz" oldaláról, valamint a nőkkel való kapcsolatáról.

Noha Czár Gergely próbavezetőként már állt a társulat élére, és főiskolai vizsgamunkáiban dolgozott már együtt velük mint alkotó, mégis másfajta viszonyt szükséges ilyenkor kialakítani. Időnként el kell vonatkoztatni attól, hogy évek óta ismerik egymást, és pontosan tisztában van társai képességeivel: ekkor segít a profizmusuk és felkészültségük.
– A doboz gondolati kezdeménye már korábban megjelent, ehhez a társulat táncosanyaga pont megfelelő – mondta el Gergely. – A kiinduló feltevés, hogy található bennünk egy doboz, ahová a múltbeli fájdalmas dolgainkat, elvarratlan kapcsolatainkat rejtjük. Feldolgozás helyett száműzzük magunkban, de a részünk marad. A darab akkor játszódik, amikor újra találkozunk ezekkel a traumákkal.

A bemutatók látványvilága is ifjú művészek munkája: a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen oktató Bianca Imelda Jeremias, díszlet- és jelmeztervező növendékei tervezik. A munka gyümölcsét négy alkalommal, május 11-én, 12-én, 13-án és 14-én láthatja a közönség a kisszínházban.

Délmagyarország
2016.05.04.
F. Szalai Anna