Újragondolt klasszikusok…

2016-05-19 11:03

… az iskolákban: színpaddá változott a tanterem

Barnák László színművész, rendező négy kollégájával idén romeo.es.julia címmel Shakespeare örökzöldjét hozza közelebb a 14-16 éves korosztályhoz.
Popzenére bálozó Rómeó és Júlia, szelfiző Mercutio és Benvolio, humoros kiszólások és kommentárok – annyi nevetés, mintha komédiát játszana Barnák László, Tolnai Hella, Borsos Beáta, Ferencz Nándor és Rédei Roland. A Karolina-gimnázium egyik tanterme színpaddá változott, de a kilencedik és tizedik osztályból álló közönség nem szorult ki belőle. Épp ellenkezőleg, a diákok között játszottak a szegedi színház művészei, amit a tinik kicsit pirulva, kuncogva, de nyitottan fogadtak.

– Sokkal közvetlenebb így a kapcsolat, mintha a nézőtéren ülnénk – emelte ki a kilencedikes Ótott Rózi, aki rajong a színházért. – Itt szinte megérinthetjük őket, ez még azoknak is nagy élmény, akiket eddig nem érdekelt a színjátszás.
A rendhagyó előadás öt fordítást ötvöz, Szász Károly 1871-es változatától egészen Varró Dániel tíz éve írt verziójáig. Megmutatják a különböző műfordítások közti nyelvi és tartalmi eltéréseket, például egy jelenetben Júlia Nádasdy Ádám 2003-as szövegét mondja, a dadus Szász Károlyét, mígnem Júlia rászól, hogy beszéljen érthetőbben! A rengeteg humorral és pergő jelenetváltásokkal előadott romeo.es.julia kevés kelléket használ, díszlete pedig a terem székei, táblája, tanári asztala.

– Közelebb hozza a nem színházba járó diákokat az is, hogy olyan közegben játsszák a darabot, ahol ők nap mint nap mozognak – mondta csillogó szemmel a szintén kilencedikes Vilmos Etelka.
Ágó Mária és Szabó Mária tanárnő örült az újból adódó osztálytermi előadás lehetőségének. Tavaly a Nyugatponthú nagy sikert aratott, idén elsők között jelentkeztek a kiemelt középiskolák sorába.
– Élményszerűvé szeretnénk tenni az előadást – fogalmazta meg a rendező, Barnák László. – A színház többé nem furcsa erőd, ahová ki kell öltözni, hogy odabent unatkozzál.

A Karolina-gimnáziumban kapott vastaps azt bizonyítja, hogy ez a „kultúrmisszió" célba ért. A modernizált és érthetően magyarázott klasszikus szerelmi történetet összesen hat középiskolában adják elő a héten, köztük a Tömörkény-, a Radnóti- és az SZTE gyakorló gimnáziumban.

Délmagyarország
2016.05.19.