Vajon kiket láthattunk legtöbbet a győri, a miskolci, a pécsi és a szegedi teátrumban – és hogy bírják ezt a leterheltséget.
Győri Nemzeti Színház
1. Kiss Tünde – 159 előadás
2. Maszlay István – 151 előadás
Kiss Tünde úgy tartja, hogy az emberek az ilyen mérvű leterheltséget attól függően viselik jól vagy kevésbé jól, hogy milyen lelkiállapotban vannak. „Jól viseli az, aki segítve van a párkapcsolata által. Szerencsére én ideális kapcsolatban élek” – mondja.
Jelenleg nem játszik máshol, „ez a sorozatterhelés is bőven elég. Szerencsére olyan alkatú vagyok, aki bírja és örömmel veszi az új kihívásokat. Abban a korban vagyok, amikor az ember terhelhető” – fogalmaz. Szabadideje ezek után nem igazán marad, ami mégis, azt párjával tölti: „séta, mozi, kis kirándulások, vagy csak ülünk szeretetben, csendben az erkélyen”. A kondíciója megőrzéséhez jógázik.
Nem sokkal maradt le mögötte a Győri Nemzeti Színház legtöbbet játszó férfiszínésze, Maszlay István, aki anyaszínházi munkája mellett tévéfilmekben is szerepel, ráadásul különféle nyári színházi fesztiválokon szerepel. Noha hívják máshol is játszani évközben és szívesen is menne, nincs rá ideje: „a Győri Létbe képtelenség beleszuszakolni”.
Ami az erőtartalékait illeti: „Sportoló-családból származom, s ezért talán nem túlzás, ha azzal a hasonlattal élek, hogy számomra a sportpálya a színház, a próbák az edzéseim, s a versenyek az előadások. Úgy is mondhatnám, hogy a színház testi-lelki és szellemi kondícióban tart”. Mindehhez „módjával és mértékkel megadom magamnak mindazt, amit megkívánok” – mondja. Kedvenc időtöltése és egyben kikapcsolódásának egyik fontos módja az olvasás, amihez komoly könyvtárral is rendelkezik.
Miskolci Nemzeti Színház
1. Fandl Ferenc – 144 előadás
2. Farkas Sándor – 141 előadás
3. Kokics Péter – 141 előadás
4. Salat Lehel – 135 előadás
5. Jancsó Dóra – 134 előadás
Fandl Ferenc mivel évadonként rendszeresen négy új bemutatóban kap szerepet az anyaszínházában, így nincsen ideje máshol játszani, ráadásul az egyeztetés is „szinte megoldhatatlan feladat” lenne. A színház melletti rendszeres elfoglaltságként a színház nevelési programja kapcsán szerveződött, miskolci középiskolásokból álló, ún. „utánpótlás drámacsoportját” vezeti.
„Szívesen panaszkodnék, de miért tenném? Bírom” – mondja a leterheltség kapcsán, hozzátéve – „A családra, gyerekekre juthatna több idő, a nyár nem kárpótol mindent, de ezen kívül nincs okom panaszra”. „A színészek azon kevés szerencsés ember közé tartoznak, akik abból élnek, amit imádnak csinálni. A munka tulajdonképpen kikapcsolódás is, ezért aztán mindig hamisnak érzem, amikor azt hallom, hogy ez milyen nehéz, meg milyen stresszes, stb” – fűzi tovább a gondolatot.
Mint mondja, van, hogy az évad vége felé „már fogyóban a lendület és már-már automatizmussá fásul néhány szerep”, de „ilyenkor tart az ember némi önvizsgálatot, és megpróbál estéről estére újult erővel belevágni”. Ő maga arra szokott gondolni ilyenkor, hogy „nekem hiába a huszadik, harmincadik, ötvenedik alkalom, az aznap esti közönségnek minden bizonnyal az első, és a mindenkori nézőt, legyen az premierközönség, vagy az utolsó előadás nézője, egyformán megilleti ugyanaz az izgalom lelkesedés és hőfok”.
„Azt pedig mindenki tudja, hogy a színész lehet bármilyen fáradt, vagy beteg, vagy kedvetlen, amikor felmegy a függöny, valahonnét mindig előkerül egy kis tartalék energia. Ha tudnánk, ez honnan van, meglelnénk az örök élet titkát” – meséli Fandl Ferenc.
Pécsi Nemzeti Színház
1. Györfi Anna – 176 előadás
Györfi Anna elnyerte Pécsen a Színészgép Díjat, amivel azt a társulati tagot díjazzák, aki a legtöbb előadást játszotta az évadban. A színésznő elmondta, hogy a havi akár 25-30 előadást nem lehet összeegyeztetni más színházak műsorával, ezért máshol nem játszik. Ám van egy zenekara, a Fugato Orchestra, akikkel gyakran koncerteznek az országban, illetve egy Disney-sorozat (Elena, Avalor hercegnője) szinkron főszerepét kapta meg tavaly.
„Kilenc éve dolgozom a Pécsi Nemzeti Színházban, huszonöt éve, hatéves korom óta szerepelek színpadon, idén ötödszörre kapom meg ezt a díjat, tehát azt kell mondanom, hogy másként nem is tudom elképzelni az életemet, csak a színház által ‘leterhelve’” – ami a terheket illeti. „Évad vége van, mindenki már csak piheg a próbák és az előadás szüneteiben, de már érezzük a nyár laza hangulatát, várjuk a POSZT-ot, és így az utolsó hetek is gyorsan elszaladnak” – fűzi hozzá a színésznő.
Szegedi Nemzeti Színház
1. Szívós László – 95 előadás
2. Gömöri Krisztián – 82 előadás
3. Pataki Ferenc – 81 előadás
4. Tolnai Hella – 81 előadás
5. Bánvölgyi Tamás – 78 előadás
Szívós László a szegedi Nemzetiben játszott előadások mellett ebben az évadban mutatta be első önálló estjét a Szegedi Pinceszínházban Kosztolányi Dezső verseiből, Lírám te légy a bírám címmel. Ezen kívül a Szegedi Szabadtéri Játékok július 27-én bemutatásra kerülő Vízkeresztjében is szerepelni fog.
„Bár ez gyakran emberpróbáló feladat és helyenként lemondásokkal jár, mindenképpen jóleső érzés, hogy ennyi feladattal lát el az anyaszínházam” – mondja a színész a leterheltség kapcsán. Jó érzés számára, hogy számítanak rá, „például amikor ebben az évadban az egyik kollégám hangszálgyulladása miatt két nap alatt kellett beugranom egy főszerepre és engem keresett meg ezzel a főigazgató, az megtisztelő volt” – meséli.
„40 év alatt igazából nincs színész” – vallja hozzátéve – „és mi más lehetne a legjobb tréning, minthogy minél több rendezővel dolgozhatok együtt, minél több szerepben próbálhatom ki magam” . A feltöltődés számára az úszás, a szauna és a főzés: „ ilyenkor teljesen kikapcsolok, csak a konyhaművészet van és én; eltereli a gondolataim, ez már-már gasztro-meditáció”. Emellett szívesen kerékpározik, csatangol a természetben, fűszernövényeket ültet az erkélyén, „balkonparadicsomot” ápol. „Úgy gondolom ez is nagyon fontos, hogy túl a színházon visszazökkenjünk néha az életbe – érezni, hogy a körforgás részei vagyunk” – fogalmaz.
Forrás: http://szinhaz.hu/2017/06/03/kik_jatszanak_a_legtobbet_a_videki_nemzeti_szinhazakban