Gyermekjátékok Auschwitzban
A 2014-ben bemutatott Szökevény csillagok zenés gyerekdarab után Nagy Imre Erik zeneszerző újabb munkája vár premierre: a holokauszt évfordulójára írt Gyermekjátékok Auschwitzban 1942 című kamaraopera.
Egy dokumentumfilm szerint az auschwitzi haláltáborban karácsonyi műsort készítettek a gyerekekkel a fogvatartók – a propaganda kedvéért, utána őket is kivégezték. Nagy Imre Erik karmester-zeneszerzőt ez döbbentette meg annyira, hogy elhatározta: operát fog írni belőle.
– Ehhez nem illik barokk vagy romantikus stílus, kizárólag a századunk zenéje – árulja el a Gyermekjátékok Auschwitzban 1942 című kamaraoperájáról. – A modern zenét ellenpontozza a darabban elhangzó három gyermekdal. Mindhármat „leteszteltem” előre: feltöltöttem a
Facebookra, a Zöld fenyőfán kezdetű dalt már nyolcvanezren meghallgatták.
Saját bevallása szerint nagyon szeret gyerekeknek írni: a Csukás István meséiből írt Szökevény csillagok című zenés mesedarabjával még általános iskolai tananyag is lett. A Gyermekjátékok Auschwitzban a holokauszt áldozataira emlékezik, de fontos szerepet játszik benne a kicsikből áradó naivitás, ártatlanság.
– A mai opera a jelenről és a jövőről is szól – magyarázza. – A Gyermekjátékok egyik szála voltaképpen egy berúgás története, hogy az auschwitzi börtönparancsnok a pohár fenekére néz a beosztottjaival. A másik szál pedig a darab közepén felbukkanó anya és gyermeke sorsa: a nő három országon utazott át, hogy kiszabadítsa, és ezért mindennel megpróbálkozik a börtönparancsnok előtt. Végül mindkét szál tragédiába torkollik.
A darab pályázatát a szegedi színház és a zsidó hitközség támogatta; jövőre, a holokauszt 74. évfordulója alkalmából mutatnak be részleteket az operából.
– Lednitzky András, a Szegedi Zsidó Hitközség elnöke nagyon örült a kéziratnak – meséli a szerző. – Gyüdi Sándor színigazgató pedig felvetette, hogy készíthetnék az operából egy csak szimfonikus zenekarra átdolgozott koncertnyitányt. Dolgozom rajta, nagyjából 18 perces lesz; amikor koncertezik Izraelben, Tel Avivban, ezt a verziót előadhatják a zenekarral.
A Gyermekjátékok ötlete már húsz éve várt megvalósításra; négy évébe telt Nagy Imre Eriknek, hogy megírja.
– A betegségem hat hónapot vett el, amikor nem tudtam dolgozni; a feleségem szerint nem volt annyi, nekem többnek is tűnt – jegyzi meg félmosollyal. – Képzelje el, hogy tegnap még minden a megszokott, ma pedig semmi sincs. Bezártak, mint a táborba a rabokat: egyik nap még szabadon, emberként élhetek, másnap pedig már lágerbe zárva sínylődök. Ezt csak a modern zene, illetve az időnként felcsendülő gyermekhang és orgona fejezheti ki.
F.Sz.A.
Forrás: Délmagyarország