Volpone – komédia a pénzszerzésről

2016-09-26 06:46


A pénznek nincs lelkiismerete, ez köztudott. Ben Jonson Volponéjában az is elveszti az emberi jellegét, aki részt vesz az őrült pénzhajhászásban – tehát mindenki.
Ben Jonson legismertebb komédiájával, a Volponéval nyitják az évadot ma este 7 órakor a kisszínházban.
– Az új vezetésnek szüksége volt egy olyan nyitódarabra, amely megvilágítja a jövőbeli törekvéseit – indokolta meg Csiszár Imre rendező a választást. – Hogy ez a színház nyitott szemű, szeretné behozni a közönséget, megfogni a kezét és magával húzni.

Közönségbarát, klasszikus, ugyanakkor a mai kor számára is üzenetet hordoz Ben Jonson műve annak ellenére, hogy 1606-ban született. A londoni élet sűrűjében kalandozó szerző megtapasztalta, hogyan fordul ki emberi mivoltából a reneszánsz ideál, pénzéhes gazemberek állatkertjét vitte színre. Gömöri Krisztián szerint Volpone nagy formátumú zsivány, aki remekül ismeri az embereket. Szolgájával, Moscával – akit Borovics Tamás alakít – ezt ki is használják.

– Tanulékony szörnyeteg Mosca, aki túl sokat szívott magába gazdája tanításából – jellemzi Borovics Tamás. Nem kell félteni a többieket sem, Rácz Tibor, Pataki Ferenc, Szabó Gabi, Tolnai Hella, Pálfi Zoltán és Szívós László karaktere éppúgy megéri a pénzét, mindenkit az érdekei hajtanak. Erre az állatiasodásra utalnak a beszélő nevek is, Volpone a ravasz róka, Mosca a légy, Voltore keselyűt jelent, Corbaccio és Corvino pedig hollót.

A középkori vásári komédia elemei köszönnek vissza a darabban, például a magát betegnek tettető Volpone, aki így próbál meg minél több értéket kicsalni az örökségére pályázóktól. Nemcsak a ravasz velencei bújik álarc mögé, hanem a többi szereplő is, akik szintén nem riadnak vissza a korrupció eszközétől. Az olasz reneszánsz színes kavalkádjában játszódó történet meg szeretne felelni Brecht elvárásának: „azt a színházat szeretem, ami szórakoztatva tanít, és tanítva szórakoztat."

Délmagyarország
2016.09.23.
F. Szalai Anna