Vastapssal ünnepelték…

2009-01-06 19:23

Vastapssal ünnepelték a Diótörőt

Szeged – Hosszú percekig tartott a nézőtéren az ováció a Szegedi Nemzeti Színházban péntek este a Diótörő premier-előadásán. Az egyik legnépszerűbb karácsonyi történetet új átiratban, zenés mesejátékként mutatták be Hargitai Iván rendezésében, szegedi kisdiákok közreműködésével.
Kicsik és nagyok számára egyaránt szórakoztató kikapcsolódást jelentett a Diótörő, melyet Szilágyi Eszter Anna átiratában láthatott a közönség. Péntek este a Szegedi Nemzeti Színházban a nézőtér és a színpad is megtelt „törpikékkel”.

Rögtön az első jelenetben az Anna-Ancilláék lakásába kopogtató betlehemesek közül Boldizsár vagy később az egércsalád legkisebb tagjai lopták be magukat méretükkel, s persze játékukkal a nézők szívébe. A kicsi kategóriába sorolható, nagy alakítást nyújtó két főszereplő Horváth Maja (Anna-Ancilla) és Vass Viktória (Lili-Pirlipát) otthonosan mozgott a színpadon. Lámpaláznak semmi jele nem volt, míg Pejtsik Péter dalait énekelték. Járai Máténál nem találhattak volna tökéletesebbet Diótörő szerepére. Egyedi orgánuma és robotszerű mozgása miatt tényleg úgy nézett ki, mint egy életre kelt karácsonyi ajándék. Érdekes volt a Murr macskavendéggel (Borovics Tamás) vívott harca, amelyet lassított felvételben kiviteleztek. A jelenet olyan jól sikerült, mintha valóban egy előre felvett filmrészletet kockáztak volna ki.
A mesejáték legnagyobb étvággyal rendelkező szereplői Hurkakirályné (Szilágyi Annamária) és Hurkakirály (Pataki Ferenc) vicces szövegükkel nevettették meg a nézőket. Többek között amikor a királyné pipogya papucskirálynak titulálja a királyt, az pedig sziklakerti kövirózsának nevezi nejét, hogy visszavágjon. Kovalcsik Anikó által tervezett jelmezük is figyelemreméltó. Mű hurka és kolbász lóg az oldalukon, s még a koronájuk is ebből készült. Győri Gabriella díszlete meghitt hangulatot varázsolt a színpadon, ahol a rendező számos látványos elemmel fokozta az összképet. A színház tánckarának szereplése például attól még különlegesebb, hogy Hurkakirály lakomáján kést és villát csattogtatnak ütemre. Rendkívül látványos, amikor Drosselmeier Péter (Janik László) elkezdi mesélni a történetet, s a szoba „széthullásával” egy másik dimenzióba kerülünk. Csodás látványt nyújt a színpadon a műhó. Egy jelenetben pedig még pirotechnikai elemet is láthatunk.

A darab hatalmas sikert aratott. A színészek alakítását hosszú percekig tartó vastapssal ünnepelte a közönség.
Délmagyarország
2008.12.22.
Bobkó Anna